Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Modelki z Dubaju” Marcina Margieleskiego?

Trudno czekać na więcej książek od Marcina Margielewskiego. Każda z nich bowiem zdaje się obracać wokół tych samych zagadnień, tematy te nakładają się na siebie niemalże tak, jakby były takie same, lecz każdy z tych produktów wnosi nową wiedzę i otwiera oczy szeroko przed tym, co jest mocno ukryte za drzwiami. Nie inaczej jest też w książce pt. Modelki z Dubaju od Tania Książka.

Jaki świat został ukazany w tej książce?

Świat kultury perskiej pozostaje wielką tajemnicą, a niektóre z jego “oczywistości” są po prostu niesamowite. Książka Marcina Margielewskiego pt. “Modelki z Dubaju” odsłania tę kulturę na przestrzeni czasu. Delikatnie odsłaniają tajemnice, bo ta kultura ma wiele tajemnic. Nie znamy innego autora, który wie najwięcej o świecie arabskim jak Margielewski i potrafi o nim pisać w tak barwny i zabawny sposób. Niekoniecznie wylewa wiadra wody na Arabów i tym samym:

  • nie oczernia ich;
  • nie obraża w ogóle;
  • nie komentuje zachowania przedstawicieli tej kultury.

Po prostu pisze wszystko, czego się o nich dowiaduje, i czyni to tak prowokacyjnie, że wnioski i opinie nigdy nie są wyrażane przez autora, ale rodzą się niezależnie u czytelników z samej tej lektury.

Jakie historie ukazano w tej książce?

Tematem tej książki jest wstrząsająca historia dziewczyny, która przeszła przez piekło prostytucji w Dubaju. Najbardziej udani pisarze o sekretach świata arabskiego powracają ze świeżymi i szokującymi opowieściami. Kobiety marzą o pracy w modelarstwie lub poślubieniu arabskiego księcia. Lecą do Dubaju i tam zamieniają się w prostytutki. W miejscach, gdzie prostytucja jest surowo karana, jest ona tak samo powszechna jak piasek na pustyni, ale nie jest wyraźnie wymieniona. Są one czasami nazywane modelkami. To jest dobre. Tym razem Marcin Margielewski przygląda się za kulisami seks biznesowi na Bliskim Wschodzie, dzięki jednej z wielu dziewczyn, które tam pracowały, i pokazuje wyniki poza imprezami na luksusowych jachtach i orgiami w wystawnych pałacach.

Dlaczego to tak interesująca książka?


Mogłaby to być opowieść o pułapkach, w jakie wpadają handlarze prostytutkami i podstępnych metodach, które stosują w odniesieniu do konkretnego koszmaru, którego doświadczają. Jeśli chodzi o cenę, narratorka opisuje marzenia i naiwność, a także kobiecość. Dla jednych jest to przekleństwo, a dla innych wielkie, nieosiągalne marzenie. Ludzie powinni wiedzieć, co się dzieje na ziemi.